Calea regală a lui Jupiter în Leu. Regele e rege și în pielea goală. La fel și regina. 30 iunie 2026 - 26 iulie 2027

Jupiter joacă pe stadionul Soarelui timp de un an de zile. Între 30 iunie 2026 și 26 iulie 2017 e ca și cum Messi are meci acasă la Ronaldo, iar rege nu poate fi decât unul singur. 

Spiritul fair-play este unul din principalele teste ale acestui tranzit, Leu fiind cealaltă zodie ultrateritorială, după Taur, ca să nu mai amintim că cele două semne, Leul și Taurul, sunt în relație de antiscia și se oglindesc în multe privințe. Respectul pentru teritoriul adversarului este fundamental, nu te duci la altul acasă și îți umfli mușchii ca să-i arăți că ești tu mai tare decât el. Sau te duci, dar data viitoare fii sigur că nu te mai invită la grătar și nu-ți mai răspunde la telefon dacă nu te saturi să te dai mare. 

Fiecare este rege în regatul lui, ne învață acest tranzit. Și sunt mulți regi pe lume care nu au regat, sunt multe regate fără rege și sunt mulți prinți care aspiră la tron. Se aplică afirmația și la regine. Reluăm: sunt multe regine pe lume care nu au regat, sunt multe regate fără regine și sunt multe prințese care aspiră la tron. 

Jupiter în Leu deschide o CALE REGALĂ, în care fiecare își caută identitatea și modelele, devenind un exemplu pentru cei din jur. Ești profesionist într-un domeniu? La ce nivel vrei să ajungi, pe cine admiri, care este etalonul tău? Pe orice drum te-ai afla, care este mentorul spre care aspiri? Ca cine ți-ar plăcea să fii? Ce fel de rege sa regină ți-ai pune în țara ta? 

Jupiter în Leu ne călăuzește spre oameni după chipul și asemănarea noastră. Unul dintre clișeele spirituale pe care-l demontează acest tranzit este cel care spune că avem conducătorii pe care-i merităm. Serios? Dacă e adevărat, în acest an de zile putem alege să merităm altceva! Descoperim acum oameni la care nu am ajuns până acum, pentru care nu am avut ochi, pe care n-a fost timpul să-i vedem. Cu ei ne luăm de mână și ne însoțim. 

În ceea ce privește spațiul nostru personal, alegerea este între a fi prinț/prințesă sau rege/regină. Care este diferența între cele două arhetipuri regale? 

Prințul și prințesa au nevoie de însemne exterioare, fac paradă, se etalează, se află în competiție cu alții, atrag atenția, cer validări, sunt demonstrativi, își maschează nesiguranța, mereu caută altceva, își glorifică trupul, arată din ce în ce mai bine, epatează, sunt în trend, țin pasul cu ultimele tendințe, își cultivă imaginea, valorizează exteriorul, consumă fără să-și dea seama că ei sunt produsul. 

Pentru rege și regină sunt mai puțin importante valurile trecătoare ale vremurilor. Ei au propriul stil care nu se demodează și care curge din educație, rafinament și eleganță. Pentru rege și pentru regină totul vine firesc din interior. Ei doar trebuie să se prezinte ca să inspire prin felul lor de a fi. Naturalețea lor eclipsează artificialul din jur. Ei nu vor să pară ceea ce nu sunt. Ei se identifică cu încrederea pe care o emană, cu siguranța de sine și cu poziționarea în afara oricărei comparații sau concurențe cu altcineva. 

Prințul și prințesa se învârt după ceilalți ca după Soare, tind să iasă în evidență și să obțină aprobare. Ei vor să-i vadă lumea. Regele și Regina stau pe tron precum Zeus și Hera în vârful muntelui Olimp, pe locul lor de drept, care li se cuvine, pentru care nu trebuie să demonstreze nimic. Ei văd lumea de sus și lumea îi vede pe ei. 

Diferența dintre cele două categorii regale este că regele este rege și în pielea goală, la fel și regina. Totul vine din atitudine, prestanță și carismă, pentru care nu depun niciun efort. Ei emit, dăruiesc, radiază. Prințul și prințesa se schimbă pe ei în timp ce vor să schimbe lumea. Regele și regina nu se schimbă. Regele pur și simplu este el, unic, regina este pur și simplu este ea, unică. Lumea se schimbă după ai.

Foto generată cu chatgpt.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Calea regală a lui Jupiter în Leu. Regele e rege și în pielea goală. La fel și regina. 30 iunie 2026 - 26 iulie 2027

Jupiter joacă pe stadionul Soarelui timp de un an de zile. Între 30 iunie 2026 și 26 iulie 2017 e ca și cum Messi are meci acasă la Ronaldo,...