Tabără de astrologie, Târgu Jiu, 6-9 august 2026

Păi nu facem și noi o tabără de astrologie pe Valea Jiului în Anul Omagial Constantin Brâncuși?!

Așa că punem destinația Târgu Jiu pe harta astrologică, facem rezervare în calendar pentru perioada 6-9 august 2026 și ne străduim să oglindim pe pământ ce se află pe cer.


Iar pe cer avem zilele premergătoare eclipsei din 12 august, în care Leul este la putere, îndeosebi cu energia lui Jupiter (din 30 iunie) și a Nodului Sud (din 27 iulie) în tranzit. Iar Leul cere răsfăț, prin urmare propunerea organizatorică merge spre maxim de confort. 

Detalii cazare:
3 nopți/4 zile, hotel 4****, 1350 lei/persoană, pensiune completă (3 mese/zi), acces la toate facilitățile (piscină exterioară, piscină interioară etc.).
Tariful de curs este separat, astfel încât dacă cineva dorește să vină însoțit, plătește numai participantul la activitățile astro. 

Activități turistice/culturale/spirituale:
Vizităm ansamblul Brâncuși (Coloana Infinitului, Poarta Sărutului, Masa Tăcerii), poate luăm și un ghid local, ne orientăm la fața locului, ne organizăm de asemenea câteva ore într-una din zile să mergem pe Valea Jiului până la Mănăstirea Lainici. În afara programului de lucru astrologic - liber la piscină, plimbare, socializare.

Previziuni astrologice 2026-2035: „Viitorul și trecutul/ Sunt a filei două fețe”

Anul 2026, de vibrație numerologică 1 (2+0+2+6=10; 1+0=1), deschide un ciclu astrologic de 9 ani sub pecetea conjuncției Saturn-Neptun în primul grad al zodiacului, aflat în semnul Berbecului. Ciclul Saturn-Neptun durează 36 de ani, aceasta este distanța în timp la care cele două planete se întâlnesc în același semn. Rezultă că la fiecare 18 ani are loc opoziția, în timp ce cu 9 ani înainte și 9 ani după conjuncție cele două astre se află în cuadratură. 

Relația dintre Saturn și Neptun corelează energia de structurare, consolidare și solidificare de natură saturniană cu energia idealizantă, visătoare și fantezistă neptuniană. În esență, o nouă formă ia naștere ca materializare a unui ideal, o ideologie începe să se manifeste ca un cumul de minți care gândesc la fel și încep să conducă realitatea într-o nouă direcție. Lumea începe să se învârtă în jurul unor idei și concepte noi, care devin curente de gândire aplicate în traiul colectiv, cu inevitabile efecte secundare în psihopatologia socială. Fuziunea forțelor saturniene și neptuniene răspunde astrologic de apariția noilor ideologii care conduc lumea, care sunt trăite de mulți cu religiozitate. În traducere, vorbim de apariția unor mișcări ale căror mecanisme de funcționare întrunesc criteriile de identificare a unor secte, marcate de activism și de încredere oarbă în principii absolute, deci de fanatism. 

Să-ți fie rușine! Blestemul digital ca terapie de grup

Desigur, o confesiune publică făcută pe o rețea de socializare poartă cu ea o dublă valoare, atât educativă, cât și terapeutică. Cititorii se identifică și trec prin procesul de catharsis, își alină o suferință, se eliberează de emoții reprimate, mai fac un pas către împăcarea cu ei și cu alții.

De la ce m-am luat? De la o postare a unui domn care activează în lumea practicilor spirituale și care a mărturisit într-o intervenție faptul că un celebru facilitator care umple săli întregi și care care urmează să revină în România a făcut sex cu soția lui pe vremea în care era căsătorit, fapt care a condus și la destrămarea căsniciei. Bărbatul povestește că mergea la terapie împreună cu soția lui și s-a trezit că pleacă cu și mai multe traume în loc să și le vindece pe cele cu care venise. Desigur, scopul luării de poziție era demascarea înaltului personaj și recomandarea de a nu respira același aer cu impostorul, mai cu seamă că respirația conștientă e terenul lui de expertiză și de joacă.

Povestea în sine este încărcată cu multă tristețe, ruptă din triunghiul dramatic în care un guru, dornic să salveze o domniță la ananghie, devine un agresor care, în complicitate cu beneficiara, lasă în urmă o victimă. E lesne de închipuit în comentarii cât de repede se aruncă vulturii moralității și ai integrității asupra cadavrului reputației vedetei. Este fascinant cum omul, prin natura sa, simte nevoia să arate cu degetul și să pedepsească, să arunce cu piatra. Stați, nu dați! N-am zis că omul e curat! Dar mă uit cum prima reacție se îndreaptă în general asupra călăului care trebuie executat! Pornirea cea mai umană care vine cu adevărat din iubire față de semeni este îmbrățișarea victimei! Omul păgubit sufletește este primul care merită empatia și compasiunea tuturor. El nu are nevoie în primul rând de dreptate, el are nevoie de susținere, afecțiune și îmbrățișare. 

O asemenea postare este mai degrabă despre nevoile victimei decât despre dreptatea făcută în raport cu agresorul. Faptul e oricum consumat și ireversibil. Printre altele, înțelegem că este exclusă din ecuația erotică lipsa de consimțământ, facilitatorul n-a participat singur la operațiune, partenera bărbatului deposedat se subînțelege că de bună voie a luat parte la acțiune. Cu siguranță la mijloc a fost o lecție de viață pentru ea, precum și un test spiritual al relației și al căsniciei pe care cei doi protagoniști nu l-au trecut. Sau l-au trecut, dar nu împreună. Într-una din posibilele interpretări, personajul negativ a fost unealta prin care cei doi parteneri s-au eliberat către alte drumuri în viață, fiecare pe al lui. 

Ateliere de astrologie: Simbolistica punctelor virtuale, din 2 iulie, online

Vă propun un set de 6 întâlniri matinale în care să dezlegăm simbolistica punctelor virtuale, astfel încât să putem pătrunde tainele hărții ...